technologie - tucek

search
Přejít na obsah

Hlavní nabídka:

technologie
 


DTP - Desktop Publishing
  Ve volném překladu znamená příprava tiskovin pomocí počítače. K tomu, co jsme již uvedli je potřeba vědět, že fotografie digitální (z fotoaparátu), stažené z netu, či naskenované, jsou většinou ve formátu barev
RGB R-red/G-green/B-blue a pro potřeby tisku je nutné převést je do formátu barev
    
CMYK C-cyan/M-magenta/Y-yellow/K-key, neboli klíčová tedy černá barva. Tento převod nemusí vždy dopadnout v amatérských podmínkách vašeho počítače zdárně a to co vy vidíte na monitoru vašeho PC nemusí zdaleka odpovídat barvám na monitoru PC v DTP pracovišti nebo tomu, co vyleze z tiskárny.

Přímé barvy Pantone

Kromě škály tiskových barev CMYK můžeme použít i přímé barvy, které najdeme pod označením Pantone, Jde o namíchanou barvu, která se tiskne samostatně, jako další pátá barva, nebo jako další doplňující barva. Například černá + zelená Pantone 7479 C. Odstín zelené ve škále CMYK je složený z C-70 M-0 Y-70 K-0 tedy ze dvou tiskových desek + další černá. Při použití namíchané barvy Pantone můžeme použít pouze jednu tiskovou desku + černou. Pro přesné určení barev Pantone existuje kalibrovaný vzorník barev.
  Dále také nelze počítat s tím, že tiskař/DTP operátor bude skákat dva metry vysoko nadšením, že jste mu "finální" podklady přinesli v textovém editoru Word či OpenOffice. Tiskař totiž nemá za povinnost mít ten samy druh fontu/písma ve svém počítači a ani ho vyhledávat ve chvíli, kdy mu ho ochotně nakreslíte na kus papíru. Proto se písmo vektorizuje/převádí na křivky, čímž se změní na objekty. Tady je nutno poznamenat, ze i když písmo převedené na křivky vypadá úplně stejně, nelze už do něho nic vpisovat, či opravovat chyby, kterých jste si až teprve teď, při finálním tisku všimli.
  Převod barev, písma, spadávka, ořezové značky, pasovací značky, klad listů, bigováni, řezání, perforace, laminování..., je toho dost, na co je potřeba před tiskem dohlédnout, než spustíme tiskařskou mašinu, která vychrlí dva tisíce letáků, skládaček, časopisů, brožur nebo knih, ve kterých pak při prvním otevření hned na první stránce najdete chybu.
Od toho je tu DTP, které alespoň ty základní věci ohlídá a tisk připraví tak jak má.


 
 
Návrat na obsah | Návrat do hlavní nabídky